Paleo diéta

Paleo diéta je matkou všetkých diét. Vznikla v novovekých hlavách pri sladkých predstavách o praveku. Predstavy boli dychtivé. A tak si dnes môžete ohrievať ruky nad ideálom dokonalej stravy, akú mohli jesť ľudia, keď boli šťastní. V šťastnom spojení s prírodou. Pri naháňaní mamutov kyjakmi a tesaní dokonalých sošiek ideálu krásy – Venuší. Ponorme sa do sveta praveku a pravekého (ne)myslenia. Požiadali sme blížneho svojho o rozhovor. Nuž a koho iného, ako najblížžnejšieho a najznámejšieho špecialistu na slaninu, kyjaky a rituálne bubnovanie nimi, samozvaného šamana, vešača plechoviek na chvosty mačiek, plašiča holubov a znalca akostného krabicového vína pána Imricha Zlostného.

Imrich Zúrič Zlostný, odborník na slaninu

Imrich Zúrič Zlostný je odborník na slaninu. Roky sa venuje jej opekaniu. Pravidelne chodí na ryby, kde má možnosť vciťovať sa do duše pravekých lovcov mamutov a prvých nájomníkov jaskýň. Je známy aj ako lektor kurzu ohľaduplnosti ku chrapúňom.

Pán Zlostný, porozprávajte nám, ako vyzeral život v praveku.

Život v praveku pred nami vedecká obec skrýva. Tvrdia nám, že nemajú dostatok dôkazov. Preto som viedol vlastný výskum. Navštívil som viacero jaskýň. Demänovskú, Beliansku ba aj Važeckú. Tu všade sa mohol skrývať pračlovek pred vyhladovanými dinosaurami. Tu mohli pračloveci páliť svoje ohniská a údiť mamutov. Prosím vás pekne, uvedomte si, že údenie je s ľudstvom spojené od nepamäti. Preto nám nemôže škodiť. Naopak! Prospieva nám všetko, čo sme jedli po tisícročia. Paleo diéta teda znamená návrat k podstate. Sme geneticky naprogramovaní na údenie.

Boli praľudia zdraví?

Čo to táraš? Samozrejme, že boli zdraví! Ľudstvo nepoznalo choroby. Choroby vynašiel farmaceutický priemysel v roku 1976. Kým neprišli šarlatáni v bielych plášťoch, ľudstvo bolo dravé a zdravé a to preto, že jedlo slaninu.

Aké boli ideály nielen stravovacie, ale aj kultúrne? Ak sa dnes propaguje paleo diéta, budeme vďaka nej štíhlejší? Bol v minulosti ideál krásy štíhly?

Vychádzam z rozsiahleho rozhovoru s archeológmi. Ukazuje sa, že nie. Šéf archeológov mi predvčerom ukazoval sošku venuše. Má desiatky tisíc rokov. Potiahol ju v múzeu keď katalogizoval akvizície. Dodnes má taká soška nesmiernu cenu. Aby ste si vedeli predstaviť akú má cenu, tak ňou kelnerovi zaplatil celovečernú útratu v pivárni. 40 ľudí sa ožralo zadarmo a kelner bol spokojný. Takú má cenu. Vieš si to vôbec predstaviť?

Ako tá venuša vyzerá?

No predsa ako ideál krásy. Je to obézna žena. Sádelnatý typ postavy. Hlavu umelec zanedbal – u ženy hlava ani v praveku nebola dôležitá. Vtedy bolo historickou úlohou Venuše udržiavať oheň v srdciach lovcov mamutov. No a hlavne sa vtedy všetci živili paleo diétou. Len vtedy ešte nebola diéta vynájdená, takže sa živili paleo.

Vedecky objektívny pohľad na históriu vkusu na planétke Zem. Kým v minulosti bola ideálom jaternica, v súčasnosti sa ním stáva špageta. Áno, v dávnych dobách bolo ľudstvo iné. Ideálom ženskej krásy ešte vtedy nebola chlapčenská postava s úzkymi Barbí-bokmi.

Ako vyzeral jedálny lístok paleo bytostí?

Môžeš si pozrieť krátke video, kde sme o tom povedali viac. Je tu aj krátky rozhovor s našim paleo-predkom.

https://www.youtube.com/watch?v=MXUFn2OFwng

Ako vidíš, základom paleo diéty je zjesť všetko, čo nájdete. Nie však v supermarkete. Nič také v praveku neexistovalo. Základom paleo diéty je potrava, akú vieš reálne nájsť v prostredí, kde žijete. V Afrike to, samorejme, borci majú ľahšie. Majú tam banány, papagáje, antilopy, músité pavúky – proste dáš si na čo práve máš chuť. U nás je situácia horšia. Naša paleo diéta v lete znamená obdobie hojnosti a priberania tuku, aby sme v zime mali rezervu. Preto nepohrdni ani chrobákom, slimákom, či pavúkom.

Ako teda odporúčate našim čitateľom, aby schudli?

Už vo videu som ti to hovoril a ty ma nútiš to opakovať? Hanbi sa! Robili sme test na našom laboratórnom kocúrovi. Najskôr sme ho nadžgávali pšenicou. Pribral ako sviňa. Potom sme ho zavreli do našej laboratórnej hladomorne. Tam mal len myši.

Vidíš tie fenomenálne výsledky. A upozorňujem, že tá fotografia nie je nijak upravená, ani retušovaná! Presne to môžeš spraviť aj ty. Začni chytať myši a krásne schudneš.

Je potrebné počas paleo diéty si nechať rásť bradu a dlhé vlasy?

Samozrejme. Žijeme paleo a preto sa musíme správať ako praľudia. Žiaden holič! Väčšine žien však fúzy a brada asi nenarastú, ale zdá sa, že to nebude vážny problém. U nich to zvyčajne razí skôr na nohách. Takže bobor je základ paleo životného štýlu – nech už trčí odkiaľkolvek. Húštiny a pralesy, to je naše.

Čo si teda mám doma pripraviť v chladničke, aby som žil paleo?

Čo si spochabel? Ty máš doma chladničku? To zruš! Žiadna elektrina, nič také. Musíš žiť tak, ako keby si bol v jaskyni pred 50 tisíc rokmi. Mal by si plastové okná? Nie. Vybúrať!

Ľudské telo je postavené na prekonávanie prekážok. Na námahu. Na zimu. Preto aj tvoj životný štýl  musí byť rovnaký. Ak chceš mäso, rozbehni sa a lap si svoju korisť! Vyskoč a zdrapni svojho netopiera.

Môžeme si aspoň strihať nechty?

Nie, nebude to potrebné. Pekne a celkom prirodzene sa obrúsia pri vyhrabávaní korienkov.

Na záver mi dovoľte ešte jednu osobnú otázku. Je pravda, že pri fotografovaní a filmovaní ste nemal na sebe pod sakom košeľu ani kravatu? Cez bradu vám to nie je vidieť. 

Je to pravda. Nemal som kravatu, košeľu ani nohavice. Nie je to prirodzené. Nie je čo skrývať. Na každom z nás sa aj tak niečo stále húpe. Na ženách vyššie, u chlapov nižšie. Videl si gorilu? Tak vieš o čom hovorím.

A sako sa vám do paleo diéty hodí? To vám neprekáža?

Prekáža. Avšak volil som praveký strih, tak mi to azda paleo komunita odpustí… Obávam sa, že nie.

Mohli by ste sa na rozlúčku podeliť o nejaký paleo recept?

Áno. Slaninu uchopíme do obidvoch rúk a kúšeme.

Ďakujeme vám za rozhovor…

 

Kniha Jedálniček na chudnutie

Komentáre k článku: Paleo diéta

  1. Jozef Vojtko 9. apríla 2018

    Si ty riadne tupelo. Ženy v praveku určite neboli obézne. Väčšina z nich boli aktívne a strava bola striedma. Obéznosť, zobrazovaná na soškách Venuší znázorňovala ženské prednosti, ako dôraz na primárnu funkciu ženy, matka a rodička, žena s prsiami znamená schopnosť odchovať potomka a boky a brucho je považované za symbol plodnosti. Vieš ty tupelo šaškárske. Ďalšia vec, chcem ťa vidieť, ako celý deň ťažko pracuješ na poli alebo v lese na nízkotučnom tvarohu (čo naši predkovia len sťažka mohli mať) a celozrnnom rožteku, ako si prezentoval v jednom z trápnych videí. Pokiaľ mám známosť o historických výskumoch, tak najväčší rozvoj mozgu u človeka nastal v období praveku, mäso a vnútornosti a sú jedným z najvýživnejších zdrojov makro a mikronutrientov. Poznám kopec ľudí, ktorí prosperujú na nízkosacharidovej strave, bez pšenice a zázrakom ešte žijú. Pšeica určite nieje esenciálna a ani jej úplne vylúčenie zo stravy neznižuje kvalitu života. Kvalitná strava môže byť kľudne aj paleo spôsob stravovania, bez toho, aby človek nejako utrpel na kvalite zdravia alebo života. akže nechápem, prečo ty tupelo pichá tam, kde to vôbec nedáva zmysel. Pichni si do ortodoxných vegánov, im zomierajú deti na podvýživu.

Pridajte komentár: